Zombi bakteriler keşfedildi

İsrailli kimyagerler mikrobiyal dünyanın ‘yürüyen ölülerini’ keşfetti. Görünen o ki gümüş tarafından öldürülen bakteri, kendisiyle benzer formdaki patojenleri yok edebiliyor.

Gümüş yüzyıllar boyunca antimikrobiyal ajan olarak kullanılmıştır. Bakterinin içerdiği zehirli hücreler gümüş zerrecikleri tarafından absorbe edilir. Antibiyotiğin aksine bakteriler gümüşe karşı direnç geliştiremezler.

Araştırmacılar deneylerde Pseudomonas aeruginosa bakterisini gümüş nitrata maruz bıraktı. Kudüs İbrani Üniversitesi‘nden David Anvir; meslektaşlarıyla beraber ölü bakteriyi ‘gümüş ile ıslanan sünger gibi davranırken’ gözlemlediklerini söyledi. Yaşamak için bir çözüm yolu bulan Pseudomonas aeruginosa, mikrobiyal katliam yaparak kendi metalik içeriğini başarıyla dengeliyor. Araştırmacılar bu olayı zombi yayılımına benzetiyor. Bakteri bunu, metalik içeriği kendine yakın formlara yavaşça salarak gerçekleştiriyor.

“Bu süreç beklediğimizden de iyi çalıştı,” diyen Anvir, “Bu, antimikrobiyal bir ajanın öldürme yöntemine dair daha önce bilinmeyen yepyeni bir mekanizmadır.” diye konuştu.

Bazı oyun bozucu araştırmacılar, ‘zombi’ adlandırması için teknik yanlışlık diyor. Durham Üniversitesi‘nden Peter Chivers, ölü bakterilerin ‘gümüş gibi hareket ettirilerek, daha fazlasını öldürmek için kullanılabileceğini’ onaylarken, bakteriler için söylenen “zombiler” kavramının kimya aleminde ayılma anlamına geldiğini ve bu araştırmadaki bakterilerin tamamen ölü olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar