Atmosferdeki ortalama Karbondioksit seviyesi tarihteki en yüksek değere ulaştı

Havadaki karbondioksit oranı dünya çapında ortalama 400 ppm seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Karbondioksit (CO2) güçlü bir sera gazıdır ve ısıyı dünya atmosferine hapsederek küresel ısınmaya sebep olur.

Bir gezegenin ısınması, hava etkilerinin ve deniz seviyesinin değişmesi anlamına gelir ve her ikisinin sonucunda da yaşama karşı yıkıcı neticeler oluşur. Dünyadan dolayı bunu bildiğimiz için sahillere komşu olan şehirler sel planları üzerinde çalışıyor, ayrıca bizler de Antarktika’da ki buzul erimesini takip ediyoruz.

CO2, doğal nedenlerle oluşan bir gazdır ancak modern yaşamın bir türevi olarak atmosfere her yıl daha da fazlasını ekliyoruz. CO2, endüstriyel ve zirai kaynaklardan, elektrik üretmek veya araçlara güç sağlamak için fosil yakıtların kullanılması da dahil çeşitli kaynaklardan yayılıyor.

400 ppm rekoru ilk olarak 2013 yılında Mauna Loa’da bulunan bir araştırma istasyonunda kaydedilmişti. O zamandan beri istasyonlarda bazı kilometre taşları kaydedildi ama her zaman küresel anlamda ortalama 400’ün altında kaldı.

Ortalama 400 ppm rekoru, ABD Hükumetine bağlı Ulusal Okyanus ve Hava Dairesi (NOAH)’ın Twitter sayfasında dün duyuruldu.

Bilim adamları yıllardır bir çok ülkede devlet politikasına yön verenleri, atmosferdeki CO2 seviyesini 350 ppm’in altına düşürme adımları atmaya teşvik etmişti. Fakat çoğu sözlere(bazıları daha bu yıl verilen) rağmen CO2 emisyonuna karşı henüz etkili adımlar atılmadı.

Öte yandan, NASA iklim bilimcisi Gavin Schmidt, bu mücadelenin inişli çıkışlı olacağını söylüyor ve bunun nedenini de, “Biz henüz kayak kaymayı öğrenmeden zorlu parkurlarda dikkatsizce kaymaya çalışan bir topluluğuz.”, diyerek özetliyor.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar