Apple’dan arama motoru hamlesi gelebilir

Apple ve Google görünüşe göre her alanda yarışıyor. Akıllı telefonlar, haritacılık, işletim sistemleri, web tarayıcılar ve daha fazlası her iki şirket tarafından da sunuluyor, fakat Apple henüz Google’ın arama motoru ile bir yarışa girmemişti.

Böyle bir şey düşünülüyor olabilir çünkü Apple, destek sitesine yeni bir sayfa ekleyerek Applebot adında bir web crawer hakkında bilgilendirme koydu.

Web crawlerler internet sitelerini indexlemek ve arama motorlarına anahtar kelimeler sağlamak için kullanılır. Apple ilk kez bir crawlere sahip olduğunu açıkladı.

Apple’ın söylediğine göre Applebot, Siri ve Spotlight önerileri için kullanılıyor.

Elbette Apple mevcut servisleri için bir web crawler kullanabilir ama Apple servisleri gerçekten bir arama motoruna ihtiyaç duyuyor. Apple ve Google arasındaki, Safari varsayılan arama motoru anlaşması yakında sona erecek. Apple zaten geçenlerde “Apple Search” ile alakalı personel arayacağını duyurmuştu.

Belki de iOS ya da OS X’in gelecek bir sürümüyle yeni bir arama motoru da duyurulabilir. Belki de duyurulmaz, ama eğer olursa Apple ile Google arasında yeni bir rekabet kapısı daha açılabilir, bize de eğlencesi kalır.

Yorumları Göster