NASA’dan Nepal depreminden kurtulanların bulunmasına teknolojik yardım

NASA JPL* ve “ABD Ulusal Güvenlik” tarafından geliştirilen yeni arama kurtarma teknolojisi Nepal’de 3 metreye kadar enkazın altında kalıp canlı kurtulan insanları buldu.

Afet ve Acil Durumlarda İnsan Bulucu(Finding Individuals for Disaster and Emergency Response, “FINDER”) ismi verilen ve evrak çantası gibi görünen cihaz enkazın 9.14 metre altına kadar, kurtulanların kalp atışları ve nefes alıp vermelerini dinleyebiliyor. Bu uzaklık limiti katı beton alan için 6 metre olurken açık alanlarda 30.48 metreyi buluyor.

Mikrodalga radar teknolojisi kullanarak hayat belirtisi arayan cihaz 1.5 metreye kadar da tam olarak yer hesaplaması yapabiliyor. Yer bulucu özelliği sisteme 2013’teki testlerden sonra eklendi.

nasa-finder

Nepal’e iki tane prototip FINDER, depremden dört gün sonra 29 Nisan’da gönderilmişti. Cihaz yıkılan iki binada dört kişinin kalp atışlarını tespit etti. Zaten, NASA ve ABD Ulusal Güvenlik, FINDER’in doğru çalıştığını çoktan kanıtlamıştı. FINDER 7 Mayıs’ta Virginia Görev Gücü’nde bir tatbikatta gösterilecek. Cihaz yakında yapılacak bir duyuru ile tüm dünya çapında satışa sunulacak ve arama-kurtarma örğütlerinin envanterlerine girebilecek.

Bu arada, bu teknolojinin NASA tarafından bir başka iş için geliştirilen daha geniş özellikli bir cihazın sadece bir kaç özelliğinden oluşturulduğu tahmin ediliyor. NASA büyük ihtimalle uzay çalışmaları için bu teknolojiyi de içeren bir başka cihaz tasarlamıştır.

*NASA JPL: Jet Propulsion Laboratory(JPL) NASA’nın La Cañada Flintridge, Kaliforniya, ABD’de bulunan merkezinde olan ve ABD federal hükümeti tarafından finanse edilen araştırma ve geliştirme merkezi.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar