Adobe’un yeni uygulaması ile bir fotoğrafın stilini başka bir fotoğrafa kopyalayabilirsiniz

Fotoğraf düzenlemek ve stil uyumu sağlamak saatler alan bir iştir. En azından, şimdiye kadar öyleydi. Adobe ve Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Derin Fotoğraf Stili transferi” adını verdikleri uygulama ile bir fotoğraftan başka bir fotoğrafa kolayca stil transfer etmeyi başardılar.

Yukarıda gösterildiği gibi, yalnızca değiştirmek istenen fotoğraf ile stil transfer edilmek istenen fotoğrafın seçilmesi gerekiyor. Renkleri uygulanması, ışık ve kontrast gibi geriye kalan her şey orijinal fotoğraf ile aynı. Bu uygulama ile çok sıkıcı bir anda bir göl kenarında çekilen bir fotoğrafı, başka bir gezegende çekilmiş gibi gösterebilirsiniz.

Sistem, çiçeklerde, yol kenarındaki evler ya da tapınak sahneleri gibi çok geniş bir yelpazede iyi şekilde işliyor. Fotoğraflara bakan kişiler üzerinde yapılan araştırmada, yeni uygulamanın yüzde 80’lik bir kesim tarafından Photoshop’un ‘renk eşleştirme ayarından’ daha iyi bulduğunu ortaya koydu.

Çalışmayı yapan ekip sonraki aşama olarak, renk ayarları üzerinde daha gelişmiş kontrol sağlamayı planlıyor. Bu arada, Adobe’un bu uygulamayı Photoshop’a mı ekleyeceği ya da ne yapacağı henüz bilinmiyor. Şimdilik uygulamayı Github üzerinden edinip deneyebilirsiniz.

Yorumları Göster