Periscope Türkiye’de yasaklandı

Twitter’ın sahibi olduğu canlı yayın platformu Periscope, Türkiye’de yasaklandı. Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ tarafından Türkiye mahkemelerine şikayet edilen Periscope uygulaması şok bir kararla yasaklandı.

Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ’nin Periscope’a açtığı davada marka hakkına tecavüz edildiği gerekçe olarak gösterilerek ihtiyati tedbir uygulanması yönünde karar verildi.

İşte mahkemenin verdiği şok edici karar:

“İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter’e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir.”

Periscope uygulamasına, Twitter hesabına ve internet sitesine önümüzdeki saatlerde erişimin engellenmesi bekleniyor. Böylece Türkiye’de yasaklanan yüz binlerce sitenin arasına bir site daha eklenmiş oldu.

Periscope, Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında meclisten canlı yayın yapılmasıyla da gündeme gelmişti.

Yorumları Göster