Trivago ve TripAdvisor kapatılıyor

Türkiye tarafından kapatılan Booking[.]com’un ardından şimdi de Trivago ve TripAdvisor hedefte. Booking[.].com’u mahkemeye şikayet eden ve şok bir şekilde şikayeti kabul edilen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), şimdi de hedefine diğer online rezervasyon sitelerini koydu.

TÜRSAB, mahkemenin Booking[.]com ile ilgili kararını, Trivago ve TripAdvisor dahil diğer online rezervasyon sitelerine göndermeye hazırlanıyor. Kararı uygulamayanlar hakkında yasal yola vurma yoluna gidileceği belirtiliyor.

Dünya gazetesine açıklama yapan TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Booking[.]com kararının bir emsal niteliğinde olduğunu ve aynı kararın benzer online rezervasyon siteleri için de uygulanması gerektiğini belirtti. Çetin, mahkeme kararını önümüzdeki günlerde Alman Trivago[.]com, ABD’li Tripadvisor[.]com gibi diğer tüm online rezervasyon sitelerine de göndereceklerini, uymayanlar hakkında yasal yollara başvuracaklarını vurguladı.

TÜRSAB’ın bu engellemeleri yaptırarak ne amaçladığı henüz kamuoyunca anlaşılmadı. Öte yandan, yabancıların güvenilir bulduğu, dünyaca ünlü rezervasyon sitelerinin engellenmesi, uzmanlara göre Türkiye turizmine düşmanca bir hareket olarak değerlendiriliyor.

Yorumları Göster