Booking Türkiye’de yasaklandı

Dünya ve Türkiye’den otel fiyatları sunan Booking[.]com bugün Türkiye tarafından yasaklandı. TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Booking[.]com’un haksız rekabet ortamı yarattığı iddiasıyla mahkemeye şikayet etmişti. Mahkeme TÜRSAB’ı haklı bularak şok bir karara imza atarak ünlü sitenin faaliyetlerini durdurdu.

Özellikle Türkiye’ye turistlik veya iş amaçlı seyahate gelen yabancılar bu uygulama ile otel buluyordu. Yapılan yasağın özellikle de yabancıları vurması bekleniyor. Öte yandan, yasağın mimarı olan TÜRSAB’ın resmi internet sitesinden konuyla ilgili aşağıdaki açıklama yapıldı.

“Birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve Booking[.].com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik; TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın, 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında TEDBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMİŞTİR.

Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking[.]com BV şirketinin, Booking[.]com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking[.]com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.”

Yorumları Göster