Türkiye Uber’i ülke genelinde yasakladı

Akıllı telefon uygulaması üzerinden ulaşım hizmeti sağlayan Uber‘in Türkiye‘de kullanımı polis marifetiyle yasaklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber uygulamasına karşı dev bir mücadele başlattı. Polis güçleri tarafından 81 ile Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesilmesi talimatı gönderildi. Uber’den açıklama geldi.

Belirtilenlere göre Taksicilerin yoğun şikayette bulundukları Uber’e karşı polisler harekete geçti ve ülke genelinde Uber yasaklandı. Ancak Uber’den yapılan açıklamaya göre Uber’in yasal olarak faaliyet yaptığı belirtildi.

81 ile gönderilen talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532, ikincide ise 4 bin 220 TL’ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak. Ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek. Ancak talimatta Anayasa Mahkemesi kararlarına da uyulacağı belirtildi. 12 Aralık’ta gönderilen talimatta, sahibinin kullanmadığı araçların bağlanmaması gerektiği belirtildi ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gösterildi.

Uber, yolcusunun ve araçlarının arkasında

Geçtiğimiz hafta trafik ekipleri, Uber’in ‘UberXL’ aracını bağladı ve araçtaki yolculara 281 TL ceza kesti. Cezanın Uber tarafından karşılandığı belirtiliyor.

Uber’den açıklama geldi

Uber tarafından yapılan açıklamada, “Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız. Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir. Söz konusu haberlerde yer alan iddialara yönelik olarak Uber olarak ifade etmek isteriz ki; – Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır. – Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir. – Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir. – Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır” denildi.

Yorumları Göster