AMP ile hızlandırılmış sayfalar Google Haberler’de üst sıraya taşınacak

Google’dan bugün yapılan duyuruya göre Google destekli Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni (AMP) benimseyen yayıncıların içeriklerini Google Haberler’de üst sıralara taşıyacak. Firma açık kaynak kodlu girişimi geçen yıl Facebook’un Instant Articles projesine karşı ortaya çıkarmıştı. Projenin genel hedefi web sayfalarını mobil tarayıcılar üzerinde mevcut teknolojileri kullanarak hızlandırmak, daha hızlı ve kolay erişime imkan sağlamak.

AMP ile güçlendirilmiş sayfalar hemen yükleniyor, içlerinde video, animasyon ve tweet ya da YouTube gömme kodları gibi zengin medya içerikleri olsa bile.

Girişim ortaya çıktığından beri AMP’yi çok sayıda haber yayıncısı, reklam partneri ve WordPress gibi platformlar benimsedi. Şubat ayında Google aramalar AMP sayfalara entegre edildi.

Bugün Google aynı şeyin Google Haberler için de yapılacağını açıkladı.

Aslında Hürriyet gibi gazetelerin de AMP versiyona gerçekten ihtiyacı var. Mobilden bu tür sitelere girince öncelike ekranın ortasına gelen bir reklamdan kurtulmak ve ardından bir habere tıklayınca haberin yeni sekmeden açılması olayıyla baş etmek gerekiyor.

Yorumları Göster