Yeni hibrit malware banka hesaplarını soyuyor

Paranızı yatağın altında saklamak antika bir fikir olarak görünebilir, ama bu belki de yeni çıkan canavar hibrit malwaredan banka hesabınızı korumanın tek yolu olabilir. GozNym adıyla bilinen kötü amaçlı kod aslında Nymaim ve Gozi adlı iki güçlü virüsün birleşiminden oluşuyor. Trojenin ortaya çıkardığı sonuç acımasız ve çoktan 25 A.B.D. ve Kanada bankasından 4 milyon dolardan fazla para çalmış durumda.

IBM X-Force araştırma ekibinin aktardığına göre bu korunulamayan çok tehlikeli bir silah ve Doğu Avrupalı hackerlar tarafından kullanılıyor. Trojen bulaştığı internet tarayıcılar vasıtasyıla bilgi çalışıyor.

GozNym ilk saldırılarını Nisan’da yaptı ve çoktan önemli derece bir zarara neden oldu. Şimdilik kaç müşterinin etkilendiğini belirlemek oldukça zor, ama oldukça fazla olduğunu tahmin etmek zor değil. IBM‘e göre, GozNym’nin sahipleri kurumsal hesapları hedef alıyor. Saldırıların %50’si banka ve kredi kuruluşlarına yapılmış durumda.

Bu malware özellikle gerçek müşterileri hedef aldığında oldukça tehlikeli. Aslında GozNym çok sinsi çünkü e-postalardaki eklenti veya linkler vasıtasıyla bilgisayara sızıyor ve kullanıcı banka hesabına girene kadar sessiz kalıyor. Kişi banka hesabına girdiği anda malware çalışıyor ve tüm bilgileri çalıp hackerlara gönderiyor.

Yorumları Göster