‘Person of Interest’ gerçek mi? ABD ordusu büyük verilerle suçları önlemek istiyor

CBS’in dizsi ‘Person of Interest’de ki olayların benzer bir versiyonu gerçek hayatta meydana geldi. Araştırmacılar tarafından ABD Ordusu için geliştirilen bir algoritma ile 2004’den 2009’a kadar potansiyel suçları meydana gelmeden önce önlemek amaçlı, askerlerden oluşan büyük bir veritabanı oluşturuldu.

Ceza alma riskine karşı önlem amacıyla, ordu yatırım yaptığı araştırmacıları teknik olarak “makine öğrenimi ve analizi” adıyla görevlendirdi. Askeri kayıtlara göre 38 veri tabanında neredeyse 1 milyona yakın asker bulunuyor. Los Angeles Times’ın aktardığına göre her bir asker neredeyse 446 değişkenle yer alıyor.

2004 yılından 2009 yılına kadar askerler, aile içi şiddet ve seks suçları dışında toplam 5,771 suç işledi.

Araştırmacılar rütbelere göre şiddet ve suç modellemelerini gözledi. Kullanılan bir risk ve değerlendirme modeli ile askerlerin demografik yapısı, kariyeri, sağlık durumları ve diğer bilgilerine göre suç haritası ortaya çıkarıldı.

Buna göre en riskli gruplar, alt hizmet rütbeleri, alt rütbelerdeki etnik azınlıklar, yoksullar, gençler ve disiplin suçu geçmişi olanlar olarak görüldü.

Araştırmacılar her yıl bu risk grubuna dahil askerin her 1000’inden ortalama 15’inin suç işlediğini ortaya koydu.

Bu çalışmalar ile askerlerin işlemesi potansiyel suçların izlenmesi, önlenmesi ve askerlere danışmanlık hizmetleri sunulması amaçlandı.

Yorumları Göster