Almanya’dan yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı devrimi

Almanya yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısında, nüfusun tamamına 2018’de standart 50Mbps indirme hızı sağlamayı vaat ediyor. Bu, ülkenin internetini dünya standartlarına göre 10 kat hızlı yapacak.

Son yayınlanan ‘bağlanabilirlik açısından internetin durumu’ raporuna göre dünya çapında ortalama internet hızının 5Mbps olduğu belirtiliyor. Şu anda en yüksek indirme hızı, ülke çapında ortalama 24Mbps ile Güney Kore konumunda. Almanya ise 10Mbps ortalama indirme hızına sahip. Türkiye’de 3Mbps olarak sınırlandırılmış ortalama indirme hızı bulunuyor.

Bugün itibariyle Almanya’da ülkenin yüzde 70’i çoktan 50Mbps veya daha hızlı bağlantıya sahip durumda. Alman hükumeti bu hızı alamayan diğer yüzde 30’luk kesime de bu hakkı sağlamak amacıyla geliştirilen projeye 2.7 milyar Euro kaynak aktardı. Hükumet yüksek hızlı geniş bant internet ile ülkede daha fazla iş olanağı sağlanacağını düşünüyor. Proje ile Almanya dünya çapında internet hızı olarak bir numaraya gelecektir.

Yüksek internet hızının sağladığı yararlar, teknolojik iş sahalarının fazlalaşması ile daha fazla iş olanağı oluşması, toplumun bilgiye ulaşması sağlanarak bilgi toplumunun yükselmesi ve günlük hayata verimlilik olarak çeşitli yansımaları gösterilebilir.

Yorumları Göster