Araştırmalara göre daha iyi hayat için yenilenebilirlik önemli bir anahtar

Güneş ve rüzgar enerji çiftlikleri, kömür yakmalı güç santrallerinden çıkan zararlı gazların neden olduğu iklim değişikliğinin insan üzerine kötü etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Yapılan yeni bir araştırma yenilenebilir enerjinin geliştirilmesinin başka bir yararının daha olduğunu söylüyor: Yaşanılabilir alanların hava temizlik maliyetinde tasarruf.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, gelişmiş halk sağlığı koşulları açısından temiz enerji projelerinin parasal değerini göstermek amacıyla enerji verimliliğini ölçerek, düşük karbonlu enerji kaynaklarının kabul edilebilir insan yaşamı ortamı değerine dayalı olarak yıllık 5.7 milyon $ ile 210 milyon $ değerleri arasında bir bölgeyi kurtarabildiğini ortaya çıkardılar.

bdnhy22m

Çalışma Pazartesi günü Nature Climate Change dergisinde yayınlandı.

Projenin başyazarı olan Harvard Global Çevre ve Sağlık Merkezi’nden araştırma görevlisi Jonathan Buonocore yaptığı açıklamada, “Bu çalışma gösteriyor ki, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjinin hem halk sağlığı hem de iklim üzerine önemli faydaları olabileceğini ve tam bir fayda-maliyet analizi açısından önemli sonuçlar ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Yorumları Göster