Tokyo 2020 Olimpiyatlar logosu intihal tartışmalarının ardından rafa kaldırıldı

Organizatörler, tasarımcı Kenjiro Sano’ya karşı yapılan intihal suçlamalarının ardından resmi logoyu rafa kaldırdı. Böylece Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın bahtsız hazırlıklarında Japonya için bir utanç lekesi daha geride bırakılmış oldu.

Tartışmalar 24 Temmuz’da logoya yönelik intihal suçlamaları ile başlamıştı. Belçikalı sanatçı Olivier Debie Tokyo 2020 logosunun kendisi tarafından tasarlanan Liège Tiyatrosu’nun logosu ile benzerlik içerdiğini iddia etmişti.

Tokyo Olimpiyat Komitesi başkanı Toshiro Muto Salı günü AFP’ye yaptığı açıklamada, “Biz bu iki logonun kesinlikle farklı olduğuna inanıyoruz. Fakat biz bu hafta sonu yeni şeylerden haberdar olduk ve bu nedenle durumun hassasiyetini göz ardı edemeyiz. Logoyu geri çekmemizin nedeni artık halk desteğinin olmamasıdır.” diye konuştu.

Logonun tasarımcısı Sano ise Tokyo 2020 logosunun Debie’nin çalışmasından çalıntı olduğunu ret etmişti. Buna rağmen logo resmen rafa kaldırıldı. Yeni logonun kısa bir süre içinde yapılacak bir yarışma ile seçilmesi bekleniyor.

Tokyo Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri 7 Eylül 2013 tarihinde İstanbul ve Madrid’i geride bırakarak Olimpiyatlar’a ev sahipliği hakkı kazandı.

Tokyo, daha önce 1964 Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptı.

Yorumları Göster