NASA yeni uzay teçhizatlarını denizde test edecek

Yer yüzünde uzay koşullarını simülasyon etmenin en iyi yolu nedir? Tabi ki okyanusun dibine gitmek. NASA astronotlarını ‘NASA Aşırı Çevre Görev Harekatları (NEEMO) programı’ kapsamında su altı doğal ortamına gönderiyor. Bu kapsamda yapılacak olan 20.seferin yakında başlaması bekleniyor.

20 Temmuz’da NASA (ABD), ESA (Avrupa) ve JAXA (Japonya)’dan astronotlardan oluşan bir ekip farklı yüzey ve yer çekimi seviyelerindeki asteroitler, Ay ve Mars’ta yapılacak gelecekteki uzay yürüyüşleri için yeni teçhizat ve tekniklerin testine başlayacak.

Astronotlar ayrıca ESA tarafından desteklenen yeni donanımları test edecek. Görev NASA’ya ek olarak Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’ndan daha uzak yerlerde görülen iletişim gecikmelerini test etme fırsatı da verecek.

Eğer merak ediyorsanız, takım Florida açıklarındaki Key Largo adasının yaklaşık 300 metre açıklarında bulunan ve su yüzeyinin yaklaşık 19 metre altında yer alan Aquarius laboratuvarı olarak adlandırılan su altı doğal yaşam ortamına 14 gün için gönderiliyor.

NEEMO 2001 yılından beri uzay ajanslarının astronotlarını uzay görevlerine hazırlamak için kullandığı bir merkez halini aldı.

Yorumları Göster