Son rapora göre küresel ısınma devam ediyor

Bugün 5 Haziran, Dünya Çevre günü. Gelin, çevre için en büyük tehdit sayılan küresel ısınmada son durumuna bir göz atalım.

Bilim adamları tarafından, dünya çapında yeryüzü sıcaklıklarına dair elde edilen en güncel bilgiler ışığında yapılan son çalışmaya göre küresel ısınmanın durduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadığı belirtildi.

ABD hükumetine bağlı Ulusal Okyanus ve Hava Dairesi (NOAA)’nden bilim adamları Perşembe günü küresel ısınmaya dair yeni bir rapor yayınladı.

global-temperature-trends_300Rapora göre, küresel ısınmada 20. yüzyılın ikinci yarısına göre gözle görülür bir azalma olmadığı belirtiliyor. 21.yüzyılın ilk on beş yılında küresel ısınmanın yavaşladığı ya da ara verdiğine dair hiçbir kanıt bulunamadığı belirtiliyor.

Çalışmada, yüzlerce hava istasyonundan alınmış, güncel ve doğrulanmış sıcaklık değerlerinin kullanıldığı belirtiliyor.

Çalışmaya göre 21.yüz yılda küresel ısınmanın sona erdiğine dair bir veriye ulaşılamadığı belirtilirken küresel ısınmanın 20.yüz yılın ikinci yarısı ile aynı seviyede ilerlediği belirtiliyor. Böylece, Hükumetler Arası İklim Değişikliği Paneli(IPCC) tarafından 2013 yılında yayınlanan ve küresel ısınmanın durduğu ya da ara verdiğine dair bilgiler içeren rapor da geçerliliğini yitirmiş oldu.

NOAA geçtiğimiz günlerde 2014 yılının modern çağların en sıcak yılı olduğunu belirlemişti.

no-slow-down-in-global-warming_300Fosil yakıtların kullanımı, atmosfere daha fazla sera gazı salınımı ve kutuplardaki buzulların erimesi bilim adamları tarafından küresel ısınmayı etkileyen en önemli faktörler olarak gösteriliyor.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar