Bilim adamları kasırga simülasyon tankı geliştirdi

Miami Üniversitesi’ndeki araştırmacılar istedikleri an kasırga koşullarını canlandırabilecek bir simülasyon tankı inşa etti.

Enstitüdeki okyanus bilimciler Florida sahilindeki bir adada, kısaca SUSTAIN denilen “Dalga-Atmosfer-Yapı Etkileşim Tesisi” adındaki tankı inşa etti. Tesiste tek şalterin çevrilmesiyle inanılmaz kasırgalar bir kaç dakikada oluşturulabilecek.

Tank 20 metre uzunluğa, 2 metre yüksekliğe sahip ve içinde 144 bin litre deniz suyu barındırabilir. Tank 1,400 beygir gücündeki fanı sayesinde 5.dereceden kasırga koşullarını oluşturabiliyor.

Araştırmacılar tesiste, 255 KM hıza kadar kasırgalarda yapıların durumlarını analiz etmek ve özellikle petrol sızıntılarına karşı ne gibi önlemler alabileceklerini araştırmak için deneyler yapacak.

Sistem sayesinde hayatı felç edecek kadar çok güçlü dalgalar ve rüzgarlar oluşturulup bu koşullara dayanıklı yapıların geliştirilmesi için araştırmalar yapılacak.

Miami Üniversitesi’nin websitesinde belirtilenlere göre, tesis ABD hükumetine bağlı Ulusal Okyanus ve Hava Dairesi (NOAH)’nin 125 milyon $ desteği ile inşa edildi.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar