Hem koşan hem de zıplayan robot Çita geliştirdiler

MIT‘nin Çita olarak isimlendirilen dört ayaklı robotu geçen yıl ilk tanıtıldığı zamana göre yeteneklerini oldukça geliştirmiş durumda. Dün son hali ortaya çıkan Çita robot artık serbestçe koşu yapabiliyor ve daha yüksek engelleri rahatlıkla aşabiliyor.

Robot Çita

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından dün yayınlanan yeni bir videoya göre dört ayaklı robot boş bir spor salonunda yapılan testlerde 45.72 santimetrelik engelleri zıplayarak aşabiliyor.

Robot Çita

Çevik bir şekilde engelin öteki tarafına hareket geliştiren robot, yaban kedileri gibi çok dayanıklı bir görüntü veriyor.

Konuyla ilgili bir yorum yapan MIT profesörü Sangbae Kim, “Denge ve enerjiyi iyi yönetmelisiniz ve iniş sonrası darbeyle baş edebilmelisiniz. Robotumuz özellikle yüksek dinamik davranışlar için tasarlandı.” dedi.

MIT tarafından yayınlanan Çita robot videosu

Çitanın ilk denemeleri geçen yıl bir koşu bandında yapılmıştı. MIT’nin aktardığına göre robot o zamandan bugüne kadar yapılan denemelerin yüzde 70’inde engelleri başarı ile aşmış.

MIT’nin iddiasına göre bu robot hem koşan hem de engellerin üzerinden atlayabilen ilk dört ayaklı robot olma özelliğinde.

Yorumları Göster