Bilim adamları harika ve narin yeni deniz canlıları keşfetti

Bilim adamları son dört yıldır dünyadaki tüm okyanuslardan deniz altındaki minik canlıları toplayıp test ediyor.

Bu sefer TARA yelkenlisi planktonik organizmaların geniş bir alanda biyolojik çeşitlilik haritasını hazırladı. TARA ekibi 35,000 organizma örneği ve gözlemi elde ederek onların çevrenin ve okyanusun sıcaklık ve asitlik oranına etkilerini araştırıyor.

Bir yazıda, “Bu okyanus biliminde şimdiye kadar yapılmış en büyük DNA sıralama girişimi,” diyen Genoscope, CEA’dan Patrick Wincker, “Araştırmalar bilim için yeni 40 milyon gen ortaya çıkardı.”, diye konuştu.

Bir grup çalışmasında TARA Okyanus Seferi’nin ortaya çıkardığı bulgular kullanılarak küresel ısınmanın okyanusa olan etkisine daha duyarlı okyanus besin zinciri modeli oluşturuldu.

İşte TARA seferinde toplanan bazı organizmalar

tara9hr

Akdeniz’de toplanan bu küçük medusa, ölümsüz bir denizanası olduğu düşünülen Turritopsis’ın yakın bir akrabasıdır.


tara10hr

Akdeniz’den toplanan bu erkek kopepod, yüzeyini kaplayan üst deriye ait hücrelerde bulunan narin ayaklar sayesinde ışık yansıtır ve yayar.


tara11hr

Pasifik Okyanusundan çok hassas ağ ile toplanan çok hücreli organizmalar.


tara12hr

Hint Okyanus’undan toplanmış küçük zooplanktonik organizmalar, sağda yumuşakça yüzgeçleri ve iki kabuklu kopepoda sahip. Sol tarafındaysa turuncu bir kısım.


tara13hr

Bazı zooplanktonik canlılar topluca gösteriliyor. Soldan sağa: küçük kabuklu kopepod, örümcek yengeç larvası, Amphipod, bebek kalamar, Phronima Amphipod ve Atlanta pteropod yumuşakça.


tara14hr

Tara ekibi mercan ekosistemi üzerinde sağlık taraması gerçekleştirdi. Bu çalışma toplam 102 kıyıda gerçekleştirildi.


tara15hr

Mercan ekosistemi üzerinde yapılan çalışmadan bir fotoğraf daha.


tara17hr

Phronima cinsinden bir Amphipod. Bu parazitoit kabuklular yemek yerken fıçı şekline sahip planktonik tunikap koruyucu kabukları kullanır.


tara18hr

Hint Okyanusundan toplanan tahta Lauderia annulata, bilinen en büyük diatom(200 mikron)’dan biridir. Kloroplast kümeleri ile ışık yansıtan kabukla kaplı bu tek silindir hücre içinde yeşil ve sarı parçacıklarıyla görülebilir.


tara8hr

Daha önce tanımlanmamış 40 milyon gen ve Tara Oceans seferinden ilgili örnek verileri EMBL-EBI aracılığıyla serbestçe kullanılabilir.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar