Eco inceleme

Eco, oyuncuların medeniyet inşa etmek ve felaketleri önlemek için bir araya geldiği, tamamen simüle edilmiş vahşi doğadaki kaynakları kullanarak hayatta kaldığı, voksel tabanlı sandbox oyundur. Oyunda temel amaç, toplumun ilerleyişini vahşi doğanın sağlığı ile dengelemek ve ekosistemi daha modern teknolojinin de desteğiyle felaketleri engellemek amacıyla sürdürmektir.

Eco inceleme

Oyunda inşa edilen medeniyet için kullanılan kaynaklar sonludur ve bu nedenle haritada bulunan sayısız bitki ve hayvan türünün ömrünü etkiler. Bu durum tıpkı gerçek dünyadaki gibidir. Oyuncular çevreyi korumak için el birliği yapması gerekiyor. Bunun için yeni yasalar önerilebilir, tartışılabilir ve oy kullanılabilir. Bu yasalar ihlal edilirse, oyuncu bir suçlu olarak etiketlenir ve diğer oyuncular tarafından cezalandırılabilir.

Oyunun oyuncular tarafından işletilen ekonomisi de oldukça caziptir. Her oyuncu belirli miktarda beceride uzmanlaşabilir. Bu da oyuncuların etkileşimini yüksek dozajda tutar. Böylece oyuncular malzeme paylaşımına daha açık olur.

eco-inceleme

Eco oyunu nasıl oynanır?

Eco’nun en önemli özellikleri, gerçekçi çevre simülasyonu olması, ortaklaşa şehir inşas, adalet sistemi, oyuncu becerileri ve teknoloji araştırmalarıdır. Oyunda, yaptığınız her eylemden etkilenebilecek çok spesifik ve etkileşim içinde yüzlerce bitki ve hayvan vardır. Ayrıca bir ev inşa ederken ya da yiyecekleri işleyeceğiniz fırın gibi bir yer yaparken işbirliğine dayalı inşa sisteminin faydalarını göreceksiniz.

Oyundaki adalet sistemi sayesinde, sunucu genelinde geçerli yasalar kapsamında diğer oyuncularla işbirliği yapmanız gerekecektir. Ayrıca yasalara uymayan oyuncular cezalandırılabilecektir. Beceri sistemi sayesinde etrafınızdaki oyunculara da bakarak en uygun becerileri seçerek arz-talep ilişkinde yerinizi alabilirsiniz. Teknoloji araştırmaları ile yeni binaların, yemeklerin veya becerilerin nasıl inşa edileceğini öğrenebilir ve istediğiniz kişiyle paylaşılabilecek yeni teknolojilerin kilidini açabilirsiniz.

Strange Loop Games tarafından geliştirilen ve 6 Şubat 2018’de Steam’de erken erişime açılan oyun, 50 TL fiyat etiketine sahip.

eco-inceleme

Sistem gereksinimleri

Minimum:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHz veya AMD Dual-Core Athlon 2.5 GHz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 440 veya AMD Radeon HD 5850 veya Intel HD Graphics 4000 512 MB
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX®-uyumluluk

Önerilen:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-2300 veya AMD Phenom II X4 940 veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 570 veya AMD Radeon HD 7750 1 GB VRAM veya daha iyisi
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX®-uyumluluk

Yorumları Göster