RTÜK kıskacındaki Netflix’ten ilk açıklama

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yeni internet yayını düzenlemesi tepki çekti. Sosyal medyada yapılan yorumlarda vatandaşlar parasını ödeyerek izledikleri internet yayınlarına da RTÜK denetimi geitirilmesine tepkili.

Yeni düzenlemeyle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonları ‘denetim altına’ alındı. Yönetmelikle, internet üzerinden yayın yapan yurtiçi ve yurtdışı televizyonların yanı sıra internetten yayın yapan haber sitelerinin de Türkiye’de şirket kurmaları ile vergi vermeleri de zorunlu hale getirildi. YouTube hesabı olan tüm haber siteleri yasadan etkilenecek.

Netflix: Yakından takip ediyoruz

Yasayla ilgili açıklama yapan bir Netflix yetkilisi ise şunları söyledi:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Yapılan düzenleme ile, sansürlü yayınlardan dolayı TV izlemeyerek internet yayınlarına kaçan izleyicilerin internet yayınlarını da bırakarak korsan torrent yayınlara kayabileceği belirtiliyor. Birçok kaliteli film ve dizi TV’lerde RTÜK nedeniyle kesilerek sansürleniyor. Vatandaşlar orijinal içerikleri izleyebilmek için interneti kullanıyor.

Yorumları Göster