Empires of the Undergrowth inceleme

Empires of the Undergrowth, karınca koloninizi yönettiğiniz, oldukça hızlı bir tempoda oynanan, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Oyunda en hayati şey, kraliçe karıncayı korumak. Eğer kraliçe ölürse, oyunu kaybedersiniz. Koloniniz yer altını kazarak tüneller ve odalar kurarken, elde edilen kaynaklar sayesinde koloniyi genişletiyorsunuz. Savaşçı karıncalar sayesinde çevredeki korkutucu böcekleri ezip diğer kolonilerle savaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık merkezli Slug Disco Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan Empires of the Undergrowth, 1 Aralık 2017’de Steam’de erken erişime açıldı. Şirket gelecekte oyuna yeni oyun modları, yaratıklar ve yetenekler getirmekte kararlı. Oyunun erken erişiminde “Formicarium” adlı hikaye modu dört bağımsız görev ile yer alıyor. Buna ek olarak, oyunda “Savaş Arenası” adıyla bir oyun modu bulunuyor. Burada her iki taraf için seçeceğiniz yaratıkları savaştırabiliyorsunuz. Ayrıca yine modlar altında beş yeni seviyeye ait Alpha demolar bulunuyor. Oyunda bir de “Serbest Oyun” modu yer alıyor.

Oyuna son olarak Nisan ayında “Leafcutter güncellemesi” adıyla yepyeni yaratıklarla dolu yeni yağmur ormanı ortamı, iki yeni seviye ve yeni bir Formicarium mücadelesi eklendi. Biz bu incelemeyi 0.2022 numaralı erken erişim versiyonunda yapıyoruz.

Empires of the Undergrowth inceleme

Kraliçe karıncanın her şeyin merkezinde yer aldığı koloninizle ilk başta işçi karıncalarla başlayarak güçsüz böcekleri öldürüp kaynak sağlamalısınız. Ardından siyah karıncalar üretmek için bu kaynakları kullanabilirsiniz. Savaşçı siyah karınca sayınız arttıkça daha güçlü böceklere saldırarak daha fazla kaynak sağlayabilirsiniz. Daha fazla kaynak geldikçe koloniyi büyütmek için daha fazla karınca larvası oluşturmalısınız.

Koloninin alanı yeri kazdıkça büyüyecek. Karıncaların daha hızlı hareket etmesi için tünellere hızlandırıcı kurmalısınız. Alanda oluşturacağınız odacıklara yiyecek depoları ve karınca üreme larvaları oluşturmalısınız. Kurduğunuz her şeyi yükseltme yaparak daha verimli hale getirebilirsiniz.

empires-of-the-undergrowth

Daha fazla karınca ile daha güçlü böceklere karşı koyabilirsiniz. Formicarium’un ilk bölümünde sizi fazla zorlamayacak. İlerleyen bölümlerde çok daha zorlu böceklere karşı savaşacaksınız. Oyunda işçi karıncalar pek güçlü değil, ancak onları sakın hor görmeyin. Larvaları besleyen de işçi karıncalar. O yüzden işçi karıncaların sayısını düşük tutmayın.

Koloninizi planlarken birimleri alt kısımdaki rakamla belirtilen yuvalara ekleyerek planlayabilir ve daha pratik yönetebilirsiniz. Örneğin 1 yazan kısma savaşçı karıncaları koyup daha sonra 1’i seçip bir yere sağ tıklarsanız karıncalar oraya hareket eder.

empires-of-the-undergrowth

Empires of the Undergrowth nasıl oynanır?

– Kaynaklar: Karanlık haritada yiyecek olarak kullanılabilecek güçsüz yaratıkların bulunduğu yerler yeşil ünlem işareti ile gösterilir. O alanlardaki yaratıkları öldürüp almalısınız. Daha güçlü yaratıkların olduğu alanlar ise kırmızı renkli ünlem işareti ile gösterilir.

– Yiyecek depolama: Yiyecek depolama alanı ilk başta çok düşüktür. Bu yüzden depolama alanı oluşturmanız gerekiyor. Bunun için sağ alttaki yemek ikonuna tıklayıp yer altında bir yeri seçmelisiniz.

empires-of-the-undergrowth

– Hızlı tüneller: Karıncalarınızın tünellerde daha hızlı gitmesini isterseniz sağ alttaki çift oku seçip tünellere uygulayabilirsiniz.

– Yeni karıncalar: Larvaları oluşturarak yeni karıncalar elde edebilirsiniz. Her oluşturduğunuz larva, koloninin yiyecek stoku oldukça sürekli yeni karınca verir. İşçi karınca ve savaşçı karınca olmak üzere iki karınca türünü ilk başta seçebilirsiniz. Birbiri ile yan yana oluşan larvalar kardeş olur. Daha uzakta oluşturduklarınız ayrı olarak kullanılabilir.

empires-of-the-undergrowth

– Yükseltmeler: Her bir hızlı yol, yiyecek deposu ve larva, döngüsünü tamamladığında (örn 6/6) yükseltilebilir hale geliyor. Böylece limitleri artıyor. Yükseltme ikonu ile yapabilirsiniz. Sağ altta, yukarı yönlü oktur.

– DNA geliştirmeleri: Bölüm galibiyetlerinden elde edilen puanlarla yeni karınca türlerini açabilirsiniz. Çok kullandığınız karıncaları geliştirebilirsiniz.

Sistem gereksinimleri

Minimum:

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit veya daha iyisi
İşlemci: Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: nVidia GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

Yorumları Göster