Steam ile Epic Games rekabeti son buluyor, şirketler anlaşmak üzere

Unreal Engine’in ve Fornite’nin geliştiricisi Epic Games’in geçtiğimiz sene Epic Games Store’u kullanıma açması sonucu sektör lideri olan Steam ile büyük bir rekabet başlattı. Bu rekabet bir süredir savaşa döndü, çünkü bazı oyun şirketleri oyunlarını Steam’den kaldırarak daha fazla kar payı veren Epic Games Store’a taşımaya başladı.

Normalde bu tür rekabetlerin oyunculara yaraması gerekirken, rekabet oyun geliştiricilerinin işine gelmeye başladı. Steam, oyun geliştiricilerine sattıkları oyunlar üzerinden yüzde 70 pay veriyor, ancak Epic Games bu oranı yüzde 88 olarak belirledi. Bu nedenle birçok oyun geliştiricisi Steam yerine Epic Games Store’u tercih etmeye başladı. Bu oyunların arasında; Super Meat Boy Forever, Metro: Exodus, The Division 2, Borderlands 3, Detroit: Become Human, Afterparty ve The Walking Dead gibi popüler oyunlar yer aldı. Bu oyunlar sadece Epic Games Store’a özel çıkartıldı.

Ancak Steam, yakın zamanda önemli bir karar alarak oyun gelirlerinin yüzde 88’ini oyun yapımcılarına verme kararı aldı. Bu haberin üzerine Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Twitter sayfasıdnan önemli bir tweet attı. Tim Sweeney attığı tweette: “Eğer Steam gerçekten de yüzde 88 payı oyun geliştiricilerine verecek olursa ve en önemlisi bu kalıcı bir kararsa, kendi oyunlarımızı Steam platformuna koyabiliriz.” dedi.

Epic Games Store şu aşamada Steam kadar geliştirilmiş değil. Steam çok daha popüler ve Epic Games’in onu yakalaması için daha çok yatırım yapması gerekiyor. Ancak iki şirket mağazalarını birleştirirse her iki taraf için de çok büyük bir avantaj olacaktır.

Yorumları Göster