Netflix kavgası müze müdürünü görevden aldırdı

İstanbul’u fethini anlatan Ottoman Rising adlı Netflix dizisinin çekimleri ve yaşanan süreç büyük bir karmaşayı da beraberinde getirmiş. Netflix’in Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş dönemini eden Ottoman Rising isimli dizisinin çekimlerine Yedikule Hisarı’nda başlandı.

Çekimlerin başlanmasına kadar olan süreçte kriz yaşanmış, bürokratlar karşı karşıya gelirken müze müdürü görevinden alınmış. Edinilen bilgilere göre çekim ekibi 8 Nisan’da Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ile gerekli prosedürleri tamamlamıştı, ancak yatırması gereken çekim ücretini İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Hisarlar Müzesi Müdürlüğü arasında yaşanan görüş farkları nedeniyle ödeme yapılamadı. Çekimlerden önce yatırılması gereken bu ücretin, çekimler başladıktan 4 gün sonra yatırıldığı ortaya çıktı.

Ancak olay bununla da sınırlı değil. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü izniyle prodüksiyon ekibi çekimlerden önce, bölgede bulunan otların temizlenmesi için çalışmalara başladı. Bu çalışmaların bilgileri haricinde olduğunu ifade eden müze müdürü, konuyu hem Kültür Bakanlığı’na hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürdü. Müze müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun izinde olduğu bir süreçte ise İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Yedikule Hisarı’nın anahtarlarını, vekaleten müdürlük görevini yürüten kişiden istedi. Anahtar tutanak karşılığında verildi. Görevine dönen Göncüoğlu, bu anahtarları yeniden almak için İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazdı. Yazılan dilekçede anahtarların alındığı süreçte hisarda neler olduğunun bilinmediği ve anahtarların yeniden teslim edilmesi gerektiği belirtildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bir de güvenlik sorunu ortaya çıktı. Prodüksiyon ekibi çekimlerin 24 saat süreceğini ifade etmişti ve yetkililer bu noktada güvenliğin nasıl sağlanacağını bilmiyorlardı. Konuyla ilgili Kültür Bakanlığı’na yazı yazan Hisarlar Müzesi Müdürlüğü cevabı beklerken, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı tarafından Göncüoğlu arandı ve çekimlere başlanıldığı bildirildi.

Yaşanan tüm bu olayların sonucunda İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu görevinden alındı. Bakanlık tarafından Göncüoğlu’nun Türkiye Yazma Eserler Kütüphanesi’nde görevlendirildiği açıklandı. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’nün, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı olduğu ifade edildi.

Yorumları Göster