Intel’den 5 GHz işlemcili laptop müjdesi

Intel’in Ekim ayında tanıttığı 9. nesil Coffee Lake Refresh işlemcileri laptoplara geliyor. Bu işlemcilerin dizüstü bilgisayarla gelişi ile bir ilke imza atacak. Bu işlemcilerden biri 5 GHz’lık çalışma frekansına sahip.

Öncekilere göre nispeten daha ince ve hafif yapıdaki dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 15W’lık işlemcilere kıyasla 9. nesil H serisi işlemciler Core i5, i7 ve i9 sürümlerinden oluşurken, 45W güç tüketecekler. Bu bilgisayarlardan üst düzey performans bekleniyor.

Intel’den 5 GHz işlemci

Intel’in bu işlemcilerinden biri olan model Core i9-9980HK işlemci 5 GHz’lık çalışma frekansı ile daha önce bir dizüstünde elde edilmemiş bir hız sunuyor. Intel’in önceki Core i9 yongalarında olduğu gibi 9980HK, sekiz çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip. Buna ek olarak 16 MB önbelleğin yer aldığı işlemcinin çarpan kilidi açık. Yani overclock yaparak 5 GHz’in üzerine çıkmak mümkün.

9. nesil H serisi işlemciler Wi-Fi 6 ağ kartlarını destekleyerek 2,4 Gbps hıza ulaşabiliyor. Intel’in yeni mobil işlemcilerini yılın ikinci yarısında piyasaya sürmesi beklenirken, masaüstü tarafında da özellikle giriş segmenti yenilendi.

Yorumları Göster