RimWorld inceleme

RimWorld yapımcısı tarafından bir öykü yaratıcı olarak tanımlanıyor. Hapsedilmiş korsanlar, çaresiz sömürgeciler, açlık ve hayatta kalma hakkında trajik, çarpık ve mükemmel bir hayatta kalma, strateji, üst inşa ve sandbox oyunudur.

Oyun aynı zamanda piksel grafiklere sahip. RimWorld’de psikoloji, ekoloji, silah, yakın dövüş, iklim, biyom, diplomasi, kişiler arası ilişkiler, sanat, tıp, ticaret ve daha fazlasını simüle ederek hikayeler yaratılır. Bu nedenle de oyuna bir öykü yaratıcı demek doğru olacaktır. Oyuna atölyeden Türkçe çeviri ekleyebilirsiniz, ancak bazı yazılar tam olarak çevrilmemiş olduğunu göreceksiniz.

RimWorld inceleme

Oyunda seçilebilir dört senaryo mevcut, daha fazlası için oyunun topluluk atölyesini ziyaret edebilirsiniz. “Hayatta kalanlar” senaryosunu üç kişiyle başlıyor, bu tipik bir hayatta kalma mücadelesidir. “Kayıp kabile” ise beş insanla başlıyor, yok edilmiş bir kabilenin ardından kaçmayı başaran beş kişiyle yeniden kabilenizi inşa ediyorsunuz. “Zengin kaşif” senaryosu ise bir kişiyle başlıyor ve kendi kabilenize sahipsiniz. Son senaryo “Sırf Vahşet” ise çok daha zor koşullarda geçiyor.

rimworld

Senaryoyu seçtikten sonra sıra öykü anlatıcı seçmeye geliyor. Burada üç seçenek mevcut. “Clasik Cassandra”, Zorlu ve tansiyonu dengeli ayarlıyor. Phoebe Chillax, oldukça sakindir ama ara sıra felaketler yaratır. “Rastgele Randy” ise kuralsızdor, ne yapacağı belli olmaz. Ardından oyun zorluk seviyesi seçmeniz gerekecek. “Reload anytine mode” oyuna istediğiniz zaman geçmişten devam etmenizi sağlar, “Commitment Mode” ise oyunu sürekli kılar. Önceki haline dönüp kayıplarınızı geri getirerek oyunu restore edemezsiniz.

Son olarak haritada oyuna nerede başlayacağımızı seçmemiz gerekiyor. Haritada farklı kabileler yaralıyor. “Select a site” uyarısı alabilirsiniz, kabile seçmeyin. Bu kabileler arasında herhangi bir arazi seçerek oyuna başlayabilirsiniz.

Ardından karakterleri seçmeniz gerekiyor. Karakterlerin özellikleri çok önemli. Bizim seçtiğimiz karakterler aşağıdaki gibi. Özelliklere dikkat ederek seçmek gerek. Sağlıklı ve yetenekli kişileri belirleyin. Unutmayın, gücünüz en zayıf halkanız kadardır.

rimworld3

RimWorld’de hayatta kalma

Biz hayatta kalma modu üzerinden incelemeyi yapacağız. Oyuna başladığınızda bir hayatta kalma planı yapmamız gerekiyor.

Eğitim modunu mutlaka oynayın ve oyunun dinamiklerini öğrenin. İlk başta silah ve giysileri adamlarınıza giydirin. Atış kabiliyeti yüksek olan kişiye silah verin, meydan kavgası yüksek olan kişiye ise bıçak ya da sopa.

Alan kısmından “Stockpile zone” seçimi yaparak depolama alanı oluşturun. Ardından “Growing zone” oluşturup bir tarla yaratın. Daha sonra yapı kısmından duvar inşa ederek evinizi yapın. Evin içine başlangıçta 3 tane yatak ve 1 tane de hayvan yatağı yapın. Daha sonra ihtiyaçlarınıza göre kampınızı planlayın.

rimworld

Hayvanları avlayın, avladığınız hayvanları kesmek için evin içine “Ahşap kasap masası” yapın. Yemek pişirmek için “Odunlu ısıtıcı” yapın. Buralarda üretim yapabilmek için bu aletlere tıklayıp “Bills” kısmından iş tanımlamak gerek. Zamanla nüfusunuzu arttırıp güçlenmelisiniz. Size saldıracak kişiler ve hayvanlar olacaktır.

RimWorld trailer

Minimum sistem gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: Core 2 Duo
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 3000 ile 384 MB RAM
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan

Yorumları Göster