Avrupa Uzay Ajansı ESA aya gitmek için 3 şirketle anlaştı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ArianeGroup ile bir yıllık sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşmede, 2025’te gerçekleştirilecek Ay’a iniş görevi yer alıyor. Görevin amacı ise Ay madenciliği ve regolitten oksijeni ayrıştırma olacak.

Görev, Ariane 6 fırlatma rampasının dört farklı güçlendiricisi olan Ariane 64 üzerinde gerçekleştirilecek. Bir Alman şirketi olan ve Google Lunar X Prize yarışmasında özel bir Ay’a iniş aracı geliştiren PTScientist, uzay aracından sorumlu olacak. Belçikalı şirket Space Applications Services ise yer kontrolü ve iletişim servislerinden sorumlu olacak.

ArianeGroup sözcüsü Julien Watelet’ın açıklamasına göre çalışmanın niyetlerinden bir tanesi de, bu tarz misyonlarda ticari yaklaşımın gerekli olup olmadığını gözlemlemek. ESA’nın KAsım ayında yapacağı toplantıda bakanlıklarla Ay’a keşif ve iniş görevinin fonlanması işini konuşacağı tahmin ediliyor.

ESA yöneticilerinden David Parker verdiği ifadede “Uzay kaynaklarının kullanılması sürdürülebilir Ay görevlerinin kilit noktası olabilir ve bu çalışma, ESA’nın Avrupa’yı gelecek on yılda küresel keşif partnerlerinden biri yapacak olan kapsayıcı bir planın parçası olacak” dedi.

Yorumları Göster