Google Fuchsia işletim sistemi için Apple mühendislerini transfer etti

Google’ın gelecek yıllarda Android’in yerini alması beklenen Fuchsia isimli işletim sisteminin gelişiminden sorumlu ekibe, Apple’ın yüksek seviyeli mühendislerinden Bill Stevenson da dahil olacak.

Google’ın yeni işletim sistemi olması beklenen ve bir noktada Android’in yerini alacağı düşünülen ve bilgisayarda da Windows’a rakip olması beklenen Fuchsia işletim sistemi üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2016 yılından bu yana çalışılıyor.

Stevenson, 15 yıldır Apple’da görev yapıyordu. Mac/Windows Program Yönetimi Kıdemli Yöneticisi olarak görev yapan Stevenson, geçtiğimiz altı yılda macOS Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra ve Mojave’nin yayınlanmasında görev aldı.

Stevenson’un Google’daki rolü henüz belli olmasa da yüksek kademe bir görevi olacağı kesin. Stevenson’un Chris McKillop’un Fuchsia üzerinde çalışan ekibine katılması bekleniyor.

Google’ın Fuchsia işletim sistemi, Android gibi Linux tabanlı olmayacak. Yeni işletim sistemi, Zircon adlı mikrokernellerden oluşan bir sistem üzerinden çalışacak. Yeni işletim sistemi telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve internet etkileşimli cihazlarda (akıllı arabalar, IoT gibi) kullanılabilmesi için farklı platformlarda çalışabilecek şekilde hazırlanıyor.

Fuchsia’nın 3 yıl içerisinde piyasaya çıkması ve 5 yıl içinde de Android’in yerini alması bekleniyor.

Yorumları Göster