Netflix’in yapımlarında kullandığı gerçek kaza görüntüleri tepki topladı

Netflix’in Travelers ve Bird Box isimli yapımlarda kullandığı, Kanada’da gerçekleşen tren kazası görüntüleri tepki çekti.

2013’de Kanada’nın Quebec eyaletinde yaşanan tren kazasının görüntülerini iki farklı yapımında kullanan Netflix, hem kaza kurbanlarının hem de Lac-Mégantic Belediye Başkanı Julie Morin’in eleştiri oklarını üzerine çekti.

Petrol taşıyan bir trenin raydan çıkarak 47 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Lac-Megantic felaketi, önce Travelers isimli zaman yolculuğu temalı dizide “Londra’da nükleer patlama” olarak, daha sonra da ünlü Kafes kitabından uyarlanan Bird Box filminde kullanıldı.

Bir kaza kurbanı tepkisinde, “@Netflix Bu trajedide amcamı kaybettim. Bu ne CÜRET! Üzgünüm @EricMcCormack, bunun senin kararın olmadığını biliyorum ama bu diziyi bir daha izlemeyeceğim.” dedi.

Lac-Mégantic Belediye Başkanı Julie Morin, yaptığı açıklamada, “Bunu gerçekten saygısızlık olarak görüyoruz. Kazanın görüntülerini normal ve saygılı bir şekilde kullanılan haber bültenlerinde görmek dahi vatandaşlarımız için yeterince zorken, görüntüler sanki hayal ürünüymüş gibi kullanıldı.” şeklinde konuştu.

Travelers’ın yapımcısı olan Peacock Alley CEO’su Carrie Mudd, “Samimiyetle özür diliyoruz ve 2013’te yaşanan trajik olaya saygısızlıkta bulunmak gibi bir niyet taşımıyoruz.” diye konuştu.

Netflix’in bu sahneleri yapımlardan kaldırıp kaldırmayacağı şu an için belirsiz.

Yorumları Göster