Ay’da yetiştirilen ilk bitki öldü

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin paylaştığı bilgilere göre, Ay’ın karanlık yüzüne inen keşif aracı Çang’ı-4’ün Ay’a götürdüğü pamuk tohumlarının filizlendiği duyurulmuştu. Yeni gelen bilgiye göre filizlenen tohumlar soğuğa dayanamayarak öldü.

Verilen bilgiye göre, keşif aracında suni bir ortamda kapalı kutudaki tohumlar Dünya’dan verilen bir komutla sulanmış ve daha sonra filizlenmiş. Bu gelişme ile Ay’da ilk kez bitki yetiştirildi. Ancak 16 Ocak’ta yapılan açıklamada bitkinin Ay’ın dondurucu soğuk gecesine dayanamadığı ve deneyin sonlandırıldığı açıklandı.

Chongqing Üniversitesi’nden deneye başkanlık eden Liu Hanlong, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ay’ın karanlık yüzünde başlayan gece soğuğu yaklaşık eksi 180 derecelere ulaştı. Deney kutusunda ise bu sıcaklık eksi 52 derece oldu. Ardından bu soğukluğa dayanamayan bitkiler öldü ve yaklaşık 212 saat süren ilk deney sona erdi.” dedi.

çin ay tohum

Ay’ın görünmeyen yüzünde gece sona erip gündüz başladığında sıcaklıkların artacağını ve organizmaların yavaş yavaş tekrar ayrışması sonucu bitkinin çürüyeceğini söyleyen Hanlong, “Deney kabı kapalı bir sistem olduğundan çürüyen bitki Ay yüzeyine etki etmeyecek.” açıklamasında bulundu.

Yorumları Göster