Türk Telekom 5G ağına Nokia’dan yapay zeka desteği

Türk Telekom, 5G ve yeni nesil sabit şebeke servisleri yönetiminde yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini deniyor.

Şirketten yapılan açıklamada, Nokia’nın yapay zeka destekli dijital asistanı MIKA ve AVA servisler platformunu kullanarak gerçekleştirilen denemelerde makine öğrenmesine dayalı yapay zeka teknolojilerini yeni nesil mobil ve sabit şebekeleri üzerinde test edildi.

Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta yapılan 5G teknolojilerinde yapay zeka ve makine öğrenme uygulamaları ile ilgili etkinlik kapsamında Nokia Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Başkanı Mikko Lavanti ve Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç’ın katılımıyla yeni nesil mobil ve sabit şebekeleri kapsayan iki farklı demo gerçekleştirildi.

İlk simülasyonda katılımcılar, 2021 yılında yapay zeka ve makine öğrenme kabiliyetleri ile donatılmış bir 5G servis yönetim merkezine götürüldüler. Burada, yoğun araç ve mobil kullanıcı trafiği olan bir meydanda, kaza, afet gibi olağan-dışı olaylar sonucunda anlık gelişen şebeke yoğunlukları karşısında yapay zeka uygulamasının neler yapabileceği katılımcılara örnekli olarak gösterildi.

Gerçekleştirilen ikinci simülasyonda ise, yine 2021’de yeni nesil sabit teknolojilerin yönetildiği servis operasyon merkezine konuk olan katılımcılar, şebekeye bağlı müşteri terminallerinden aldığı verileri analiz eden yapay zeka uygulamasının, terminal yazılımından kaynaklı yaşanması olası şebeke performans dalgalanmalarını daha gerçekleşmeden önlemesine tanıklık ettiler.

Her iki simülasyonda da önceden öğrenilmiş olaylardan ve algoritmalardan hareket eden yapay zeka, anlık oluşan şebeke performans dalgalanmalarına hızlıca en doğru çözüm önerileri sunarken aynı zamanda oluşması muhtemel saha problemlerini de önceden öngörerek proaktif çözüm önerileriyle şebeke performansını yüksek değerlerde tutmayı başardı.

Yorumları Göster