The Weather Channel hava durumu uygulamasına dava

Popüler hava durumu uygulaması The Weather Channel uygulamasının sahibi olan The Weather Company’yi “hileli ve aldatıcı” olmakla suçlayan Los Angeles şehir avukatı tarafından dava açıldı.

Davaya dayanak olan fikir ise, uygulamanın konum bilgisinin nasıl kullanılacağını kullanıcılara yeterince açıklamaması.

Dava dilekçesinde, “Yıllardır TWC, Weather Channel uygulamasını, kullanıcılarının kişisel ve özel konum belirleme verilerini toplamak için aldatıcı bir şekilde kullandı. Tüm kullanıcıların gün boyunca ve gece boyunca kullanıcılarının konumları hakkında dakika detaylarını takip ederken, kullanıcılarının verilerinin sadece “kişiselleştirilmiş yerel hava durumu verileri, uyarılar ve tahminler için kullanılacağına inanmasına yol açtı.” ifadeleri kullanılıyor.

Kullanıcıların konum verilerine erişmelerine izin isteyen uygulama bu verilerin nasıl paylaşılacağı bilgi isteminde belirtilmiyor. Los Angeles Şehir Avukatı Michael Feuer, The New York Times’a verdiği demeçte, “eğer hava durumunu almanın bedeli, gece ve gündüz geçirdiğiniz zamanla ilgili en kişisel bilgilerinizin fedakarlığı olacaksa, önceden açıkça söylenmesi gerekir” diyor.

Şirket adına The New York Times’a açıklama yapan bir IBM sözcüsü ise, “The Weather Company, konum verilerinin kullanımı konusunda her zaman şeffaf olmuştur. Açıklamalar tamamen uygun ve onları şiddetle savunacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorumları Göster