2018’in en akıllı yapay zekası belli oldu

Yapay zeka teknolojileri son yıllarda büyük yatırımlarla olağanüstü bir gelişme kaydetti. Apple, Microsoft, Google ve Amazon yapay zekaya büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Peki 2018’in en iyi yapay zekası hangisi? İşte o sorunun cevabı…

800 sorudan oluşan IQ testine tabi tutulan yapay zeka yazılımları sonucunda oldukça iyi bir puan alan Google’ın Asistanı zirvede. 800 sorudan oluşan IQ testinde iki ana kriter ele alınıyor. “Sorulan soruyu asistan doğru anladı mı?” ve asistan doğru anlaşılan soruya “Evet.” yanıtını verdi mi oluyor.

Google Asistan sorulan soruları %100’lük bir başarıyla doğru anlarken, sorulan soruların %87.9’una doğru cevabı veriyor. Google Asistan’ın hemen arkasından sorulan soruların %99.6’sını doğru anlayan ve yine bu soruların %74.6’sını doğru cevaplayan Apple’ın Siri kişisel asistanı geliyor.

Aynı testte soruları doğru anlama kriterinde %99’luk başarı elde eden Amazon’un Alexa’sı 3. sırada yer alırken, 4. sırada Microsoft’un Cortana asistanı geliyor. Cortana’nın soruları doğru anlam klasmanında %99.4’lük bir başarı oranıyla Alexa’yı geçmesi ancak Alexa’nın soruları doğru cevaplamada ki %72.5’lik başarısından %63.4’lük doğrulukla geri kalması, Cortana’nın 4. sıraya gerilemesine sebep oluyor.

Yorumları Göster