GitHub verilerine göre yazılımcıların en çok yaşadıkları yerler

Geliştiricilerin yer aldığı en büyük topluluk olan GitHub verileri kullanılarak yapılan analizle dünyada yazılımcıların en çok yaşadıkları yerler belirlendi. Ben Frederickson isimli bir geliştirici tarafından yapılan çalışmaya göre, dünyanın yazılımcı haritası çıkartıldı.

Çalışma kapsamında “GitHub Archive” yardımıyla son 7 yıl içerisinde etkin olan kullanıcıların verileri toplanarak 15 milyon kişinin bilgisi elde edilmiş. Bir GitHub API’si sayesinde profilinde konum bilgisi bulunan 2,3 milyon geliştirici tespit edilip harita üzerinde işaretlenmiş.

gelistirici ülkeler

En çok geliştirici bulunan ülkeler

2,3 milyon GitHub hesabına ait verilerden oluşturulan kapsamlı rapora göre Dünya üzerindeki geliştiricilerin dağılımına bakıldığında ABD’nin 651,017 GitHub hesabıyla açık ara önde olduğu görülüyor. ABD’yi 185,805 ile Çin, 168,328 geliştirici ile ise Hindistan takip ediyor.

encok gelistirici olan ülkeler

Farklı sıralama şekillerinde değişik sonuçlar çıkabiliyor. Örneğin her ülkede bir milyon kişi başına düşen hesap sayısını incelediğimizde İskandinav ülkeleri öne çıkıyor. Bir milyon kişi başına düşen geliştirici listesinde birinci İzlanda, ikinci İsveç, üçüncü Norveç, dördüncü Danimarka olmuş. Gayri safi yurt içi hasıla baz alındığında ise Ukrayna zirveyi ele geçiriyor.

1mkisi basina ulkeler

Toplam 18,106 hesabın bulunduğu Türkiye ise listelerin hiçbirinde ilk 10 içerisine girmeyi başaramamış.

en iyi sehirler

Yorumları Göster