Instagram’dan görme engelliler için yapay zeka çözümü

Sosyal medya devi Facebook’un fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’dan görme engellilere yönelik önemli bir özellik geliyor. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen özellikle fotoğraflar görme engellilere anlatılacak.

Yeni özelliklerle engellilerin platformu kullanmasını kolaylaştırmak isteyen Instagram görme engelliler için önemli bir özellik getiriyor. Yapay zekalı bu özellikle kullanıcılar tarafından eklenen özelleştirilmiş tanımlar kullanılacak ve ekran okuyucuların fotoğrafları okuması sağlanacak.

“Ek metin” adı verilen tanımlar ile kullanıcılar diledikleri takdirde yükledikleri fotoğraflar için kendi ek metinlerini oluşturabilecek. Böylece ekran okuyucular ekranda yer alan fotoğrafı tanıytabilecek. Instagram kullanıcıları bu tanımları hem ana akışta hem Keşfet bölümünde hem de profil sayfalarında duyabilecek.

instagram-yapay-zeka

Instagram Ek Metin nasıl eklenir?

Eğer ortada paylaşım sahibi tarafından verilen bir tanım yoksa, Instagram nesne tanıma teknolojisini kullanarak fotoğrafta neler olduğunu otomatik olarak tespit edecek. Bu tespitler doğrultusunda otomatik olarak oluşturulan tanım, ekran okuyucusu tarafından kullanıcılara okunacak.

Fotoğraflara eklenen ek metinler uygulama içinde görünür olmayacak. Fotoğraflarına ek metin eklemek isteyenlerin “gelişmiş ayarlar” bölümüne gitmesi gerekecek.

Yorumları Göster