NASA’nın keşif aracı Mars’a indi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Mars gezegenine gönderdiği InSight keşif aracı, dün 22:50’de Mars yüzeyine başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. NASA çalışanları keşif aracının Mars’a inişini birbirine sarılarak kutladı.

NASA’dan yapılan açıklamada, keşif aracının atmosfere girmesiyle artan hızının paraşütler vasıtasıyla düşürüldüğü ve aracın gezegene çarpma etkisinin azaltıldığı kaydedildi. Araç Mars’ın kuzey yarım küresinde ki bir platoya indi.

insight_ilkfoto

Mars’a inen keşif aracının gönderdiği ilk fotoğraf yayınlandı.

NASA, keşif aracını ilk 6 hafta sadece gözlemleyecek ve hiçbir keşif çalışması yapmayacak. Bu gözlemlemede aracın genel durumu izlenecek. Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 metrelik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

InSight ne araştıracak?

Mars’la ilgili şimdiye kadar yapılan keşifler yüzeyine ilişkin olmuştu. InSight keşif aracı ise Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek ve Mars’ın çekirdek yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

Yorumları Göster