İlk sıcak kanlı balık keşfedildi

Araba lastiği boyutundaki Opah yuvarlaklığıyla zaten yeterince dikkat çekici durumdaydı ama araştırmacılar şimdi ona dair çok dikkat çekici bir şey keşfettiler: Sıcak kanlı Opah.

Bu keşif Opah’ı(Lampris guttatus) şimdiye kadar keşfedilen ilk sıcak kanlı balık yapıyor. Balıklar genellikle ekzotermdir, yani sıcak kalabilmek için çevreden ısı sağlamak zorundadırlar. Opah ise endoterm olarak karşımıza çıkıyor, bu balık okyanusta 396 metre derinliğe dalarken bile sıcaklığını yüksek tutabilir.

“Artan sıcaklık vücuttaki fizyolojik süreçleri hızlandırır,” diyen çalışmanın lideri Ulusal Okyanus ve Hava Dairesi (NOAH) biyolojisti Nicholas Wegner, Kaliforniya La Jolla’daki Southwest Balıkçılık Bilim Merkezi’nde yaptıkları çalışmanın sonuçları hakkında Live Science’e değerlendirmelerde bulundu: “Sonuç olarak kaslar daha hızlı kasılabilir, göz kararlılığı artar ve sinirsel aktarım yükselir. Bunların sonucu daha yüksek yüzme hızı, daha iyi görüş ve daha iyi yanıt zamanı gelişir.”

Bu da sonuç olarak daha hızlı bir balık ortaya çıkarıyor ve avcılık açısından çok daha avantajlı olmasını sağlıyor.

Deniz Ayı

Ay Balığı(Moonfish) olarak da bilinen Opah kırmızı yüzgeçlere sahiptir ve yuvarlak gövdesiyle 1.8-metre uzunluğa kadar büyüyebilir.

Wegner, “Opah’ın yüzmek için kullandığı göğüs yüzgeçlerini sık sık çırparak kendi ısısının büyük çoğunluğunu ürettiği görülüyor.”, diye konuştu.

Araştırmacıların Opah üzerindeki incelemeleri devam ediyor.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar