TSK’nın rüya projesi TF-2000 savaş gemisi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için rüya proje olarak adlandırılan TF-2000, balistik füzelere karşı koruma bölge hava savunma gemileri sınıfında. Bir tanesinin maliyetinin 1 milyar dolar olması tahmin edilen savaş gemisinden 4 adet üretilecek.

Hava savunma firkateyni olan gemi bağlı bulunduğu deniz görev grubu veya bir bölgenin hava savunmasını üstlenecek. İlk kez 1996’da ortaya çıkan proje ile 6 adet gemi, 5 milyar dolar bütçeyle 2004’te hizmete alınması planlanıyordu. Ancak Gölcük depremi ve ekonomik kriz nedeniyle proje rafa kaldırıldı. Yeniden revize edilen proje 2020’de tamamlanması planlanıyor ve 4 adet firkateynin 4 milyar dolara mal edilmesi öngörülüyor.

TF-2000, bünyesinde bulunan birçok silah ve sensör sayesinde çok farklı görevleri icra edebiliyor. 250+ km menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemi-savar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen yerli GEZGİN füzesini taşıyacak TF2000 fırkateyni, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani ‘ÇAFRAD’ için ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK ortaklaşa çalışıyor. Bu yıl içersinde ÇAFRAD’ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD’ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD’ın bitişinden itibaren gemi tasarımı son halini alacak.

147 m uzunluk, 18 m genişlik, 7.000 ton yük taşıma kapasitesi ve 220 mürettebat kapasitesine sahip gemilerin 2020’de TSK bünyesinde hizmet vermesi planlanıyor.

Yorumları Göster