Bu kanser türü akıllı telefonla tespit edilebiliyor

Retinoblastoma nadir görünen agresif bir göz kanseridir ve çoğunlukla küçük çocukları etkiler. Retinada bir tümör gelişir ve bu tümörü akıllı telefonlar tespit edebilir. Hastalığa yakalanan çocukların flaşlı şekilde fotoğrafı çekildiğinde genellikle göz bebeği etrafında beyaz bir pırıltı görünür.

Benzer bir olay A.B.D.’de meydana geldi. Oğlunun fotoğrafını flaşlı şekilde çeken anne Julie Fitzgerald, oğlu Avery’nin kanser olduğunu anladı ve bu yöntem sayesinde oğlunun hayatı kurtuldu.

ABC News’e konuşan anne Fitzgerald, “Onun gözünde bir sorun olduğuna dair içime bir kuşku düştü,” derken, “Bu bizim en kötü kabusumuzu ortaya çıkarttı ama oğlumun hayatını da kurtardı.” diye konuştu.

Fotoğraflarda, oğlunun gözünde lekeler olduğunu göre anne Fitzgerald bununla alakalı okuduğu yayılımcı bir hikayeden sonra doktora başvurdu ve oğlunun göz kanseri teşhis edilmiş oldu.

Öte yandan doktorlar bir çocuğun göz bebeğinde beyaz parlamalar olmasının, bunun için kesin bir tanı anlamına gelmediğini ancak her zaman kötü bir şeyin habercisi olabileceğini belirterek, bu gibi durumlarda doktora başvurulması konusunda aileleri uyarıyor. USA Today’e konuşan Mayo Clinic göz doktoru Michael W. Stewart, “Retinoblastoma erken teşhis edildiği taktirde kolay tedavi edilir bir hastalıktır. Mevcut teknoloji ve kemoterapiler bebeğin hayatını ve geleceğini kurtarır.” diye konuştu.

Retinoblastoma’nın telefonla tespiti hakkında klip

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar