Otokar’ın TULPAR hafif tankı iki farklı ülkede test ediliyor

Otokar’ın ilk kez Paris’te düzenlenen Eurosatory 2018’de sergilediği TULPAR hafif tankı iki ülkede farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan “dayanıklılık” ve “atış testleri” gerçekleştiriyor.

TULPAR tankı özellikleri

TULPAR Hafif Tank hareket kabiliyeti, ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Otomatik dolduruculu silah sistemi, yüksek basınçlı 105 mm tank topu ile tüm 105 mm NATO mühimmatı ve Falarick 105 mm Güdümlü Tanksavar füzesi ile atış yapabiliyor. Stabilizasyon ve gece/gündüz kamera görüş (termal) sistemleri ile donatılan Atış Kontrol Sistemi, hareketli ve duran atışlarda yüksek İlk Atışta Vuruş İhtimali sağlıyor. Avcı-Vurucu kabiliyeti ile tek ve birden fazla hedefi tespit edebiliyor. CMI Cockerill® 3105 kulesinde komutan ve nişancı olmak üzere 2 mürettebat bulunuyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen Eurosatroy 2018 fuarı için yaptığı açıklamada, “Modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar; değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditleri dikkate aldığımızda, sektörde artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimizin isteklerinden yola çıkarak, deneyimimizi, mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkanlarımızla birleştirerek TULPAR Hafif Tankı’nı geliştirdik. Önümüzdeki dönemde hafif tankların ordu envanterlerinde daha sıklıkla görüleceğine inanıyoruz.” dedi.

Yorumları Göster
Önerilen Yazılar