Bu algoritma pencere yansımasını fotoğraftan temizleyecek

Muhteşem manzaraları pencere arkasından çekmeyi her zaman denemiştiriz, fakat fotoğrafta kendi yansımanız çıkmadan bunu başarmak pek kolay değil.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT)’nden araştırmacılar, şimdi bu durumu düzeltecek olası çözümü elde etmiş durumda. Çift-camlı pencerelerden yapılan çekimler neredeyse her zaman içeriye bir yansıma verir. YiChang Shih liderliğindeki ekip bu yansımayı otomatik olarak dijital fotodan kaldıracak bir algoritma geliştirdi.

Görüntüleri 8-e-8 piksel bloklarına bölüp her bir pikselin başka piksellerle bağlantısını saptayan algoritma, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Daniel Zoran ve Yair Weiss’ın çalışmasının üzerine inşa edildi. Onların tekniği fotolardaki küçücük kesitlerden hangisinin yansıma içerdiğini hangisinin gerçek görüntü olduğunu belirleyebiliyor.

MIT-Reflection-Removal-A1

“Bu fikir rutin fotoğrafçılık sürecinde olabilir, eğer bu algoritma daha ileriye götürülebilir ve dijital fotoğrafçılıkta kullanılabilen bir araç haline getirilebilirse,” diyen İsrail Teknoloji Enstitüsü’nden elektrik mühendisi Prof. Yoav Schechner durum hakkında MIT’ye yaptığı açıklamada, ayrıca algoritmaya yardımcı olacak bir yazılım geliştirilmesini önerdi.

Yani bu teknoloji biraz karışık ama belki ilerleyen zamanlarda sizin Instagram eğlencenize yardımcı olabilir.

Yorumları Göster