“Ölmek İçin 13 Sebep” dizisi gençlerin sorunları hakkında konuşmasını sağlıyor

Netflix tarafından görevlendirilen Northwestern Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin ortaya koyduğu sonuçlara göre, tartışma yaratan “Ölmek İçin 13 Sebep” dizisinin gençlerin zihinsel sağlıkları, uğradıkları saldırı ve zorbalık gibi konularda konuşmasını sağladığı ortaya çıktı.

Sonuçlar, Netflix tarafından Çarşamba günü Northwestern’den Dr. Ellen Wartella, Dr. Christine Moutier (Amerikan Tıbbi İntihar Önleme Vakfı) ve dizi yapımcısı Brian Yorkey ile yaptığı bir panelde tartışıldı.

Anket sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan farklı yaş gruplarından (gençler, genç yetişkinler ve ebeveynler) oluşan 5.000 izleyiciden elde edildi.

Kötü davrandıkları arkadaşlarından özür dilediler

Raporda, ankete katılan gençlerin yüzde 70’inin, ailede dizide dile getirilen konular hakkında konuştukları ve yarısından fazlası, iyi davranmadıkları bir akranlarından özür dilediklerini ortaya koydu.

Ankete katılan ergenlerin çoğunluğu, “Ölmek İçin 13 Sebep” dizisinin lisenin gerçekçi bir tasviri olduğunu ve çocukların yaşamlarının bir benzerinin canlandırıldığını ve dizideki gibi davrandığını kabul etti. Dörtte üçü, akıl sağlığı ve depresyon konularına ışık tutuyor olarak gördüğünü belirtti.

“Ölmek İçin 13 Sebep” cinsel saldırı ve intiharın şiddet içeren tasvirleri nedeniyle, Mart 2016’da ki galasından sonra çok eleştiri konusu oldu. Bazı uzmanlar diziyi kendine zarar verme konusunda yüceltici bulurken, Temmuz ayında paylaşılan bir araştırma diziler ile intihar düşüncelerindeki artış arasında olası bir bağlantı buldu.

Yorumları Göster