Bilim adamları okyanus canlılarını izlemek için robot balık yaptı

Deniz yaşamını yakından izlemek zor, ancak bu robot yeni bir çözüm olabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, kendi başına yüzebilen ve gerçekçi hareketleri sayesinde diğer deniz hayvanlarını rahatsız etmeyen SoFi adlı yumuşak bir robot balığı geliştirdi.

Silikon kauçuk ve esnek plastikten yapılmış olan SoFi, bir seferde 40 dakikaya kadar 15 metreden fazla derinlikte yüzüp, fotoğraflar ve video alabiliyor.

Bu sonuçlar Fiji’nin Rainbow resifinde yapılan test dalışlarına dayanmaktadır ve Science Robotics dergisinde belgelenmiştir.

Bir dalgıç, robot balıkları su geçirmez bir Super Nintendo benzeri kontrolörden kontrol ederek, düz bir çizgide hareket etmesine, dönmesine ya da aşağı yukarı ya da aşağıya dalmasını sağlıyor. Dalgıç, SoFi’nin hızını da kontrol edebilir ve belirli hareket veya dönüşler yapmasını sağlayabilir.

Diğer otonom sualtı araçlarının aksine, SoFi bir tekneye bağlı değil ya da büyük bir pervane tarafından desteklenmiyor.

Akıllı telefonlarda yer alan lityum polimer pil ile çalışıyor. SoFi, suyu balon benzeri iki odaya iten ve gövdesinin bükülmesini sağlayan bir motor yardımıyla yan yana hareket yaparak yüzüyor.

Daha fazla iyileştirme için pompa sisteminin geliştirilmesi, gövdesinin ve kuyruğunun tasarımınının değiştirilerek hızının arttırılması planlanıyor.

Yorumları Göster