Windows 10’da varsayılan uygulamalar nasıl ayarlanır

Windows 10’un kurulu uygulamalarının büyük bir hayranı değilim, bu yüzden her zaman genellikle daha güçlü harici alternatiflerini indiriyorum. Ancak, bu da beni varsayılan uygulamaları sık sık kontrol etmeye zorluyor.

Ne yazık ki, Windows 10, Windows 7 ve 8’in aksine, varsayılan uygulamaları yönetmek için tamamen farklı bir arayüze sahip. Deneyimlerime göre bu da biraz bunaltıcı ve kafa karıştırıcı.

Biraz deneme yaptıktan sonra, varsayılan uygulamaların nasıl değiştirildiğini ve onları kontrol etmeyi başardım. Windows 10’da varsayılan uygulamaları yönetme konusunda sorun yaşıyorsanız, bu kılavuzu okumaya devam edin.

Varsayılan uygulamaları değiştirmek

Windows 10’daki varsayılan uygulamaları değiştirmenin dört yolunu size göstereceğim. Öncelikle, çoğu genel kullanıcının işine yaracağını düşündüğüm, varsayılan uygulamaları değiştirmenin oldukça kolay bir yolunu göstereceğim. Daha sonra, ileri düzey kullanıcılar için en iyi olan daha kapsamlı yöntemler göstereceğim.

1. “Birlikte Aç” menüsünden değiştirmek

“Birlikte aç” menu girişi, Windows 10’da hala mevcuttur ve önceki sürümlerden çok farklı değildir. Varsayılan bir uygulamayı hemen gerekli dosya türüyle ilişkilendirmek isteyenler için bu seçenek mükemmeldir. Elbette, birden fazla dosya türünü yönetmek için güvenilir bir seçenek değil, ancak onu daha sonra ele alacağım.

  1. Varsayılan uygulamayı değiştirmek istediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve Birlikte aç > Başka bir uygulama seçin.
    w10-varsayilan-uygulamalar-4

  2. Şimdi Diğer seçenekler‘in altında, ilgili dosyayı açabilecek uygulamaların bir listesini göreceksiniz (tümünü görmek için Diğer uygulamalar‘ı tıklayın). Listeden gerekli uygulamayı seçin ve (X) dosyalarını açmak için Her zaman bu uygulamayı kullan‘ın yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Tamam tuşuna basarsanız, seçilen uygulama varsayılan olarak ayarlanır.
    w10-varsayilan-uygulamalar-3

Programınız orada listelenmemişse, aşağı kaydırın ve bu bilgisayarda başka bir uygulamaya bakın seçeneğini tıklayın. Bu, Dosya Gezgini’ni açacak ve gerekli uygulamanızın yürütme dosyasını (.exe) seçebileceksiniz. Masaüstü kısayolunu veya orijinal yürütme dosyasını seçebilirsiniz.

w10-varsayilan-uygulamalar-4

Varsayılan uygulama yöneticisine erişmek

Sonraki 3 yöntem için, önce Windows Varsayılan uygulama yöneticisine erişmeniz gerekir. Bunu yapmak için Windows 10 Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan uygulamalar‘a gidin.

w10-varsayilan-uygulamalar

2. Dosya türüne göre varsayılan uygulama seçmek

Varsayılan uygulamalar yöneticisinde sayfayı aşağı kaydırırsanız, dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç seçeneğini bulabilirsiniz. Bu, muhtemelen Windows 10 varsayılan uygulamalarını değiştirmenin en kapsamlı yoludur.

Açtığınızda, Windows 10 tarafından desteklenen tüm dosya türlerinin büyük bir listesini görürsünüz. Her dosyanın yanında, ilişkilendirebileceğiniz bir uygulama var. Tek yapmanız gereken, her dosya türünün yanındaki uygulamayı tıklayın ve gerekli uygulamayı seçin.

Dosya türleri alfabetik olarak listelenir, gerekli dosya türünü bulmakta sorun yaşamamanız gerekir. Buradaki tek sıkıntı, bu bölümün PC’nizdeki uygulamaları arayarak dosya türlerini açmanıza izin vermemesidir. Windows 10’un burada listelediği uygulamaları seçebilirsiniz.

3. Protokole göre varsayılan uygulama seçmek

Ayrıca, protokole göre varsayılan uygulamaları seç seçeneğinin yanı sıra, tarayıcınızdaki veya uygulamalarınızdaki bağlantıları veya URL’leri de içerir. Normal web sitesi URL’lerinden bahsetmiyorum, belirli uygulamalara adanmış tam protokoller hakkında konuşuyorum. Bir e-posta uygulaması tarafından kullanılması gereken MailTo bağlantıları veya bir FTP sunucusunun yüklü olduğu bir FTP URL’si gibi.

Bu protokollerin çoğu Microsoft hizmetlerine adanmıştır ve yalnızca Microsoft uygulamaları bunları idare edebilir, ancak üçüncü taraf uygulamalarının idare edebileceği birçok protokol vardır. Uygulamalar mevcutsa protokolün yanında listelenir, gerekli uygulamayı seçmek için üzerilerine tıklayabilirsiniz. Yine, sadece Windows 10’un gösterdiği uygulamaları seçebilir, PC’ye göz atma seçeneği yoktur.

Yorumları Göster